BYOD je pouze začátek (zprostředka)

BYOD (z angl. Bring-Your-Own-Device) je zjednodušeně situace nebo spíše stav, kdy jsou soukromá zařízení používána v prostředích s definovanými pravidly, která původně tato zařízení nedefinovala. Ještě jednodušeji, jde například o používání vlastního smartphonu pro firemní dokumenty, maily, prostě ve firemní síti. Existují však ještě další BYOx, a co by to mohlo znamenat?

Přitáhnout do firmy se dá prakticky cokoliv. Rozdělil bych si soukromě tyto objekty do dvou pomyslných skupin. První obsahuje vše, na co se dá sáhnout (reálná krabička co umí něco) a druhá vše to, na co si sáhnout nelze (tedy něco, co něco dělá a není to vidět). Co by se dalo zařadit do první, do druhé a jaké mezi těmito skupinami mohou vznikat vztahy? Čtěte dále

Skupina 1 – BYOM (Bring Your Own Material) / vlastní materiál

  • BYOD – už jsem si popsali, jde o smartphone, notebook, telefon, tiskárnu, čtečky, USB disky, flashky, prostě jakýkoliv hardware, který chceme vecpat do firemního prostředí; obrazem ve skupině 2 může být např. obecná BYOS (viz níže)
  • BYON – Bring Your Own Network – to by mohla být skupina konkrétních zařízení, která spolu komunikují – např. mobil a notebook, notebook a tiskárna, server a PC; obrazem ve skupině 2 může být např. obecné BYOE (viz níže)
  • BYOP – Bring Your Own Person(nel) – a co třeba přivést na návštěvu kamaráda nebo kamarády, který nebo kteří něco dobře umí? Obrazem ve skupině 2 může být opět BYOS.

Skupina 2 – BYOS (Bring Your Own Service) / vlastní služba

  • BYOS může být jakákoliv soukromá služba, kterou provozuji na prostředcích zaměstnavatele – mail, online hra, správa soukromého webu, ale z mého pohledu sem patří i provoz vlastní virtuální mašiny nebo virtuálního disku
  • BYOE – Bring Your Own Environment/Ecosystem – vnímám jako zavlečení celého prostředí do prostor firmy – představuji si buď vlastní testovací prostředí, které pro účely učení a přenosu zkušeností „zapůjčím“ jiné firmě – typicky hands-on nabídky firem, které zapojí např. HW appliance do vaší infrastruktury a vy si to zkoušíte (a pak vrátíte)
  • BYOA – Bring Your Own Application – instalace vlastní aplikace pro pracovní účely – ponechávám otevřenou otázku legálnosti
  • BYOF – Bring Your Own Force – a nakonec jeden špíček pro případ zbavení se konkurence – pořízení takových prostředků, které mají za úkol poškodit firmu a prostředí, do kterého jsou prostředky nasazeny; mohou být kombinací mnoha BYOx výše.

Tolik stručný přehled toku mých myšlenek. Možná se Vám podaří vymyslet další, jiné alternativy (a že jich bude). Budu rád, pokud se v diskuzi pod článkem pochlubíte rafinovanými výklady 🙂