Antivirová řešení pro Android #fail

Se vzrůstajícím zájmem trhu o operační systém Android logicky roste zájem entit, které se snaží těžit z jeho slabin. Proto lze pozorovat podobný trend, jakým v desktopech „trpí“ rodina produktů Microsoft Windows. Mimo jiné se tedy potvrzuje, že útoky na operační systém jsou skutečně založené na komerční bázi (ve smyslu velikosti trhu) a nikoliv na technologické platformě. Jinými slovy, co je trendy, po tom se jde. Na všech frontách. I těch škodlivých.

Německý „Independent IT-Security Institute“ provel test několika anti-malware řešení, určených pro operační systém Android. Do svého testu zahrnul jak volně použitelné, tak komerční systémy. Výsledky testu je možné shlédnout na této adrese (PDF) a jen předesílám, že free řešení dopadla katastrofálně, s téměř žádnou detekční schopností. Na rozdíl od desktopových řešení však ani komerční produkty (Kaspersky, F-Secure) nijak neoslňují a dosahují zhruba 50% účinnosti. No jen nahlédněte do zprávy.

Účinnou ochranou tak mj. zůstává nepoužívání neověřených utilit, tedy minimalizace stahování software odjinud, než z oficiálních zdrojů – Android Market.