HP DataProtector nad IBM ULT3580-HH4 LTO4

Přechod z HP MSL6020 na páskovou knihovnu IBM (SAS) pod HP DataProtectorem 6.11 nebyl bez zádrhelů. Zde je funkční postup.

Především je nutné zakázat ve Windows Serveru hardware nazvaný „Media Changer“ (v českých Windows jako „Měnič médií“). Poté je potřeba nainstalovat aktuální ovladače „IBM ULT3580-HH4 SCSI Sequential Device“ – v době psaní tohoto článku ve verzi 6.2.1.7 (ke stažení zde). Po restartu nakonfigurujte páskovou knihovnu v HP DP 6.11 (Devices & Media \ Environment \ Devices \). Důležité je, abyste v „Properties“ zařízení v záložce „Settings“ vybrali odpovídající „Default Media Pool“ (v mém případě „Default LTO-Ultrium“), stiskli tlačítko „Advanced…“ a v záložce „Sizes“ v nově otevřeném dialogovém okně, nadefinovali defaultní „Segment size (MB)“. V mém případě je použit 800/1600 GB médií LTO4 a LTO4 WORM, takže jsem tuto hodnotu nastavil na 1677721. Pokud byste ponechali menší nebo defaultní od výrobce (2000), nedostanete na pásku více dat, než určuje tato hodnota. A to ani kdybyste se pokusili média formátovat na kapacitu vyšší.

Nyní zbývá už jen vytvořit backup joby a přidělit jim média a zálohování může začít.

Provozuji zálohovací server na virtuálním stroji (vCPUx4, vRAM 3 GB), který běží na VMware ESXi 4.1 (Dell PowerEdge 2950, 4 GB RAM, Intel Xeon QuadCore). A to z důvodů relativně snadné přenositelnosti v případě potřeby navýšení výkonu nebo havárie.