Japonsko – paranoia nebo nový způsob boje o pozice

K napsání tohoto krátkého zamyšlení mě vede několik okolností. Všechny z nich mají společné pojítko – japonskou ekonomiku. Co se vlastně děje s Japonskem, ale hlavně, proč se to děje?

Japonsko nedávno postihlo silné zemětřesení, které zpustošilo část východního pobřeží a způsobilo diskutabilní poškození několika jaderných elektráren. Předesílám a zdůrazňuji, že dodnes nejsou známy přesné příčiny ani dopady havárie ve Fukušimě, a to navzdory tomu, že se média urputně snažila a stále (byť už méně nadšeně) snaží vytřískat z události maximální senzaci. Své k tomu říkají japonci, i Dana Drábová.

Zajímavé jsou ale jiné okolnosti. Poměrně nedávné „recally“ Toyoty, jejichž masivnost vyvolala v majitelích médií pocit, že musí vyrobit event, který způsobí diskreditaci značky Toyota na světovém automobilovém trhu. Což se za vydatné součinnosti ovčích tlam všude po světě skutečně do jisté míry stalo. Dá se říci, že šlo o event vlivné japonské značky a silného mezinárodního hráče, který získával body na americkém trhu velmi obratně. Poznatek: problémy okolo nekvality částí, které činí auto tím, čím je, postihují bez výjimky VŠECHNY světové výrobce – známé recally koncernu Volkswagen. Budiž jim k dobru, že svolávací akce podnikají, protože např. shit-werky značky Renault nic podobného nedělají (issue s „hydroštelami“ u 1.6 16V motorů). Tedy – takové věci se dějí a bez humbuku… kromě Toyoty.

Dalším svědectvím o konci světa je aféra Sony Network. Titulky psané ohnivým písmem mají konzumenta infozábavy přesvědčit, že Sony stojí za hovno a že ta firma neumí bezpečnost. Mediální masáž již trvá řadu týdnů a kdoví, jestli skončí dříve, než se k nám střechou propadne dýchavičný důchodce Santa Klaus. Poznatek: problémy s prolomením (hackingem) se dějí dnes a denně na mnoha místech na světě. Důsledky bývají různé, méně problematické i horší, než řeší Sony, ale dějí se. Bez většího zájmu médií. Sony je přímá konkurence Microsoftu (XBOX), který spolupracuje s NSA a dalšími složkami vlády USA.

Paranoidnější z nás by si mohli říkat, že zemětřesení není náhoda. Čteme, že se USA připravují na kybernetickou válku, že se angažovaly v útoku na Írán (Stuxnet), že vytvářejí globální „směrnici“ informační bezpečnosti (včetně zatím obecného požadavku na regulaci/kontrolu internetu). A co Toyota, Sony a další? Velcí japonští hráči na amerických trzích a jejich nenadálé potíže v relativně krátkém období, US základny v Japonsku (největší koncentrace amerických vojáků mimo území USA), moderní zbraně využívající zemskou hmotu (např. umělá zemětřesení). Opravdu jde o náhody?