Nová generace: Astronaut A4

Ačkoliv jsem měl původně v plánu pokračovat popisy některých funkcí dojících robotů, musím se trochu pozastavit nad rychlostí a invencí společnosti Lely, která přišla začátkem listopadu s novým modelem dojícího robota s označením Astronaut A4. Dech beroucí vývojový skok, který učinili vývojáři a výrobci tohoto fešáka přináší nový vítr na trhu s dojící technikou. Není to ani 2 roky, kdy byl původní Astronaut A3 zlepšen vizuálním i funkčním faceliftem v podobě Astronautu A3 Next. Nový Astronaut se bude prodávat v různých variantách, v různých stupních doplňkové výbavy, a tak ve finále bude ještě levnější, což potěší širší okruh českých farmářů.  Asi nemá smysl vysvětlovat, že každý nově vyvinutý typ robota bude chytřejší, rychlejší a silnější, že náklady na provoz, údržby a pořízení budou nižší a že přichází s řadou technických inovací. V tomto článku Vás tedy seznámím s tím, co je nového a závratného u A4.

V prvé řadě se A4 nabízí ve dvou variantách, lišící se standardní výbavou a volitelnou výbavou. Jedná se o verze Manager a Operator. Společným atributem je rozdělení původního konceptu na dvě části. Jedná se o Robotickou jednotku, která se stará o samotné dojení a Centrální jednotku zabezpečující podpůrné funkce jako je čištění, podtlak, rozvod tlakového vzduchu atd. Jedna Centrální jednotka je schopna obsloužit dvě jednotky Robotické.  Manager má v základu nerezový skelet, 12ti palcovou dotykovou obrazovku s vyšším rozlišení (1024×768) a možností výstupu manažerského programu T4C 3 z počítače farmáře, možnost dávkovat 2 typy krmiva, MQC-C pro stanovení počtu somatických buněk. Volitelně lze přidat váhu podlahy, další dva typy krmiva i možnost dávkovat tekuté přídavky jako je propylenglykol a inovované parní zařízení Pura 2. Úsporný Operator s 10ti palcovou dotykovou obrazovkou  lze pořídit v galvanizovaném skeletu s jedním typem krmiva. Volitelně pak lze objednat nerezový skelet, váhu podlahy, další typ krmení, MQC-C i Puru 2.

V čem tedy spočívá slibovaná inovace? Samotný box robota byl rozbourán a zbyla jen jakási stěna, na které je navěšeno vše potřebné. To umožnilo vytvořit takzvaný I-flow koncept, kdy kráva vstupuje a vystupuje z robota přímo, bez překážek a pohybových manévrů. Ze všech stran je poznat, že v robotu je volno a že se do něj dá lehce vstoupit. Tato jednoduchá úprava vede k lepšímu vztahu kráva-robot a zvýší již tak bezkonkurenční kapacitu robota. Krmný žlab je součástí výstupní branky a je vytvořen tak, aby ještě více motivoval krávy navštívit robota ve snaze dostat něco dobrého. Kráva má v robotu stále dostatek svobodného pohybu, ale její polohu již nesnímají senzory v rozích podlahy ale nad kravou umístěná 3D kamera. Další změnou je celé rameno, ač navenek vypadá stejně i zde došlo k několika změnám. Samotné zavěšení je řešeno tak, aby se snížilo opotřebování pohyblivých částí, hadic a kabelů. Pohyb v ose Y, tedy v ose od hlavy krávy k její zádi, již není řešen pneumatickým pístem, ale krokovým elektromotorem, výsledkem je nižší hlučnost, nižší spotřeba vzduchu a vyšší přesnost. Umístění všech vylepšených senzorů, ventilů a na nich připojených dojících i pulzačních hadic je sofistikovaně vymyšleno tak, aby všechny zjišťované parametry byly co nejpřesnější a aby preventivní výměna omezovala provoz robota minimálně. Jako příklad uvádím výměnu škrtících ventilů mléčných hadic. U předešlého typu A3 Next zabrala 45 minut, u A4 jsou to minuty tři !!!. Jednoduše si lze spočítat, kolik krav může být podojeno a kolik mléka lze získat při takovéto úspoře času.  Co se týká elektroniky, většina řídících elektronických systémů dostalo nový hardware, který umožňuje reagovat na současné potřeby podobných hi-tech systémů a vytváří nové možnosti pro použití softwaru robota. Další změny byly zaznamenány v hygieně a stimulaci vemena. Pneumaticky poháněné dezinfekční kartáčky dostaly elektromotor i lepší systém čištění. Zvýšila se tedy jejich účinnost a spolehlivost. Další výrazným počinem je čerpadlo mléka. Všechny předchozí i konkurenční systémy čerpání mléka z robota do mléčného tanku byly řešení více či méně dokonalým rotačním čerpadlem, které i přes opačné snahy poškozovaly částice mléka a tím negativně ovlivňovaly jeho kvalitu. Výrobci robota, přišli s něčím ojedinělým. Jedná se o pumpu, jejímž základem je silikonový vak, který pod vlivem tlaku a podtlaku působícím v jeho obvodu nasává mléko z nádoby robota a tlačí ho do mléčného tanku.

Nový Astronaut A4 oplývá ještě řadou maličkostí, které potěší především peněženky farmářů. Ventily, pumpičky, těsnění a senzory, které u starších typů vyžadovaly preventivní údržbu, jsou nyní řešeny jiným způsobem, který údržbu výrazným způsobem omezuje nebo jí přímo vylučuje. Celý robot a jeho části jsou řešeny systémem rychle a snadno vyměnitelných modulů, a tak klesají náklady na opravy i prostoje robota. Rozdělení na Centrální a Robotickou jednotku znamená výrazné úspory energií a lepší možnosti umístění robotů v nových i v rekonstruovaných stájích.

A s čím Lely přijde za 2 roky? Raději se neptejme, současné myšlení nám nedovoluje si představit více.

Petr Štrébl