Stuxnet – došlo k zatčení osob?

Různá média přinesla různé informace o (dovolím si použít nejisté slůvko) údajném zatčení jistého počtu osob, v (jestli jsem to správně pochopil) souvislosti s šířením wormu Stuxnet na území Íránu.

Jak se k tomu staví média?

BBC News (2.10.2010) – „Press TV says „a number“ of people have been apprehended as part of an operation by Iran to counter „massive enemy schemes“.“ – Ještě se podíváme, co je zdroj Press TV.

Examiner (2.10.2010) – „Iran, which acknowledged earlier that many of the computers in its nuclear operations have been attacked by the Stuxnet worm, has arrested an unspecified number of „nuclear spies,“ its intelligence minister, Heydar Moslehi, said Saturday.“ – bez uvedení zdroje(!).

Sky News (2.10.2010) – „Iranian reports claim several „nuclear spies“ have been arrested, amid speculation a powerful computer virus has infected one of the country’s main power plants.“ – bez uvedení zdroje(!).

The Guardian (3.10.2010) – „Iran had detained several „spies“ involved in attempts to sabotage the country’s nuclear programme through cyberspace, the Iranian intelligence minister, Heydar Moslehi, said“ – zdrojem vyjádření ministra pro zpravodajství.

Haaretz (2.10.2010) – „Heidar Moslehi was also quoted as saying authorities have arrested several nuclear spies, but he gave no details and it wasn’t clear if the developments were related.“ ale zajímavě také „The state TV report did not carry any remarks from Moslehi linking the arrests with the investigation into the computer worm.“ – zdrojem vyjádření ministra pro zpravodajství.

Co tedy „víme“?

  • PR íránského ministra říká, že bylo zatčeno několik lidí v souvislosti s útoky proti jaderné elektrárně
  • západní média retušují do podoby, že těch několik lidí vlastně šířilo Stuxnet
  • stále jsme se nedozvěděli, co je Press TV.

Co je Press TV?

Jde o íránskou zpravodajskou televizi, která vysílá on-line také v anglickém jazyce. Byla zřízena díky aktivitě prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda v roce 2007 a má několik poboček ve světě. Je pod správou společnosti IRIB (Islamic Republic of Iran Broadcasting), která je jednou z největších vysílacích společností v regionu Asie a Oceánie.

A co tady u nás, v Česku?

Český Rozhlas (4.10.2010) – „Ministr pro vnitřní bezpečnost dokonce uvedl, že v rámci boje proti viru íránské úřady zatkly několik lidí. Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček v Odpoledním Radiožurnálu připomněl, že nikdo nemluvil zcela přesně.Ministr řekl, že bylo zatčeno několik lidí a označil je za počítačové špiony, ale neuvedl přesné číslo ani žádné jiné konkrétní údaje.“ – to vypadá poměrně objektivně.

Lidovky (3.10.2010) – „Podle listu The New York Times Írán zatkl podezřelé z šíření viru Stuxnet. Potvrdil to íránský ministr pro zpravodajské služby Heydar Moslehi, který však počet zatčených neupřesnil a další informace odmítl poskytnout.“ – doporučuji kliknout na celý článek, jehož nablblost  a zkreslenost (viz ukázka) je do-nebe-volající, ostatně jako zbytek „tvorby“ tohoto pamédia. Hrůza.

iHNed (3.10.2010) – „V sobotu však íránské úřady oznámily, že v souvislosti s tímto kyberútokem byli zadrženi „jaderní špioni“ a že vláda už dokázala dostat pod kontrolu všechny napadené počítačové systémy.“ – Lidovky 2 – mimo to slepování hrušek a jablek a taky decánek Evropské unie a učiněného dobra, když spolu obcují Enisa a Europol. Hrůza a bída.

Závěr?

Není nijak převratný. Klasické zpravodajské hry a dezinformační kampaň (viz nejasné, až chaotické zmínky v médiích – děkuji za střízlivý postoj deníku Haaretz). Peršané jsou rození diplomaté, což jejich prezident už mnohokrát dokázal. Bude zajímavé sledovat, jak s tímto soustem bude naloženo. Soudím, že periodickým prohlášením o zatčení dalších osob. Stuxnet začíná nudit.

Další články: